2018

FICTION
Bonnie Burstow, The Other Mrs. Smith (Inanna Publications)
Laurie Gelman, Class Mom (Henry Holt and Company) WINNER
Rebecca Rosenblum, So Much Love (McClelland & Stewart)

NON-FICTION
Molly Applebaum, Buried Words: The Diary of Molly Applebaum (The Azrieli Foundation)
Elaine Dewar, The Handover (Biblioasis)
Julija Šukys, Siberian Exile: Blood, War, and a Granddaughter’s Reckoning (University of Nebraska Press) WINNER

HISTORY
Roger Frie, Not in My Family: Germany Memory and Responsibility After the Holocaust (Oxford University Press)
Hugues Théorêt, The Blue Shirts: Adrien Arcand and Fascist Anti-Semitism in Canada (Translated by Ferdinanda Van Gennip and Howard Scott; University of Ottawa Press) WINNER
Max Wallace, In the Name of Humanity: The Secret Deal to End the Holocaust (Allen Lane)

CHILDREN’S/YOUNG ADULT
Melanie Fishbane, Maud (Penguin Random House)
Kathy Kacer, To Look a Nazi in the Eye: A Teen’s Account of a War Criminal Trial (Second Story Press)
Deborah Katz, Rare is Everywhere (Miss Bird Books) WINNER

2017

FICTION
Eric Beck Rubin, School of Velocity (Doubleday Canada)
Peter Behrens, Carry Me (House of Anansi Press) WINNER
Danila Botha, For All the Men (and Some of the Women) I’ve Known (Tightrope Books)

NON-FICTION
Sarah Barmak, Closer: Notes from the Orgasmic Frontier of Female Sexuality (Coach House Books)
Judy Batalion, White Walls (Berkley/Penguin Random House)
David Leach, Chasing Utopia (ECW Press)
Miriam Libicki, Toward a Hot Jew (Fantagraphics Books Inc.) WINNER

HISTORY
Max Eisen, By Chance Alone (Harper Collins Publishers)
Matti Friedman, Pumpkinflowers (McClelland & Stewart) WINNER
Ester Reiter, A Future Without Hate or Need: The Promise of the Jewish Left in Canada (Between the Lines) 

CHILDREN’S/YOUNG ADULT
Deborah Kerbel, Feathered (Kids Can Press)
Tilar Mazzeo and Mary Farrell, Irena’s Children (Margaret K. McElderry Books)
Irene N. Watts and Kathryn E. Shoemaker, Seeking Refuge (Tradewind Books) WINNER

2016

FICTION
David Bezmozgis, The Betrayers (Harper Collins) WINNER
Joseph Kertes, The Afterlife of Stars (Penguin Books)
Sean Michaels, Us Conductors (Random House Canada)
Mireille Silcoff, Chez L’Arabe (House of Anansi Press)

NON-FICTION
Bob Bossin, Davy the Punk (The Porcupine’s Quill)
Mark Celinscak, Distance from the Belsen Heap: Allied Forces and the Liberation of a Nazi Concentration Camp (University of Toronto Press) WINNER
Daniel J. Levitin, The Organized Mind (Penguin Books)
Dr. Joe Schwarcz, Monkeys, Myths and Molecules (ECW Press)

HISTORY
Beverley Chalmers, Birth, Sex and Abuse: Women’s Voices under Nazi Rule (Grosvenor House Publishing) WINNER
Andrew Cohen, Two Days in June: John F. Kennedy and the 48 Hours that Made History (McClelland & Stewart)
Maria Noriega Rachwal, From Kitchen to Carnegie Hall: Ethel Stark and the Montreal Women’s Symphony Orchestra (Second Story Press)
Ira Robinson, A History of Antisemitism in Canada (Wilfrid Laurier University Press)

POETRY
Daniel Goodwin, Catullus’s Soldiers (Cormorant Books) WINNER
Seymour Mayne, Cusp Word Sonnets (Ronald P. Frye and Co.)
Ruth Panofsky, The Collected Poems of Miriam Waddington (University of Ottawa Press)
Rachel Zolf, Janey’s Arcadia (Coach House Books)

CHILDREN’S/YOUNG ADULT
Emil Sher, Young Man with Camera (Scholastic Inc.) WINNER
Shelly Sanders, Rachel’s Hope (Second Story Press)
Eva Wiseman, The World Outside (Tundra Books)
Frieda Wishinsky, illustrations by Willow Dawson, Avis Dolphin (House of Anansi Press)

Koffler family FoundationCIBC Wood GundyOntario Arts Council | Conseil Des Arts De L'OntarioToronto Arts Council | Funded by the City of TorontoCanada Council